دسته‌بندی نشده

مهر وکالت و نکاتی کلیدی در طراحی

مهر وکالت – آشنایی با اهمیت و جایگاه مهرهای وکلا در مراجع قضایی

درآمد ده‌ها میلیاردی برخی وکلا در سایه انحصار صدور پروانه وکالت/فرصت هر وکیل 700 پرونده در سال! - فارس

بسیاری از صاحبان کسب و کار برای اعتبار بخشیدن به جایگاه شرکت و گروه شغلی خود نیاز به یک نشان رسمی و معتبر دارند؛ به گونه‌ای که این نشان یا مهر بیانگر هویت و شخصیت او می‌باشد. اسناد و محتوای حقوقی به دلیل داشتن اهمیت زیاد نیاز به یک نشان اعتبار دارند. مهر وکالت به افراد عادی جامعه این امکان را می‌دهد تا با خیالی آسوده به وکلا اطمینان کنند. چراکه برای صدور این مهرها نیاز به اخذ مجوز از سوی مراجع قانونی کشور است.

به طور کلی وکیل پایه یک دادگستری موظف است یک مهر معتبر در اختیار داشته باشد. مهری که اعتبار و هویت او را به مخاطب نشان دهد. همچنین، در کنار وکلای پایه یک دادگستری، وکلایی تحت عنوان وکیل کارآموز نیز فعالیت می‌کنند که آن‌ها نیز نیاز به یک مهر رسمی و معتبر دارند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با اهمیت مهرهای وکالت و جایگاه آن نزد مراجع قضایی آشنا کنیم.

اهمیت مهر وکالت در مراجع قضایی

یکی از موضوعاتی که اهمیت ساخت مهر وکالت را بیشتر می‌کند، امکان جعل اسناد و امضا می‌باشد. بسیاری از کلاهبرداران با جعل اسناد و امضاهای وکلا، توانسته‌اند به اهداف شوم خود برسند. این افراد به راحتی مهرهای ساده و پیش‌افتاده را با فتوشاپ جعل می‌کنند و از آن‌ها برای منافع شخصی خود استفاده می‌کنند. از این رو، هرگز نباید به مهرهای ساده و قدیمی اعتماد کرد. این مهرها تنها نیاز به یک استامپ داشته و از کیفیت خوبی نیز برخوردار نیستند.

این امر لزوم استفاده از مهرهای برجسته و لیزری را بیش از پیش مهم کرده است. مهرهای برجسته حدود چند میلی‌متر از سطح کاغذ برجستگی داشته و امکان جعل آن بسیار سخت است. چراکه در زمان سفارش به گونه‌ای طراحی می‌شوند که جزئیات آن بسیار ریز و منحصربفرد جلوه دهند. معمولا، وکلا برای اینکه مهرهای کاری آن‌ها به راحتی جعل نشوند از چند نشانه ریز و مخفی در مهرها استفاده می‌کنند که تنها شرکت سازنده و خود وکیل از وجود آن باخبرند؛ این امر باعث می‌شود تا در صورت جعل مهر، وکیل مربوطه با ارائه مستنداتی ثابت کند که مهر متعلق به او نیست.

از مزایای مهر وکالت برجسته می‌توان به عدم وجود اثر جوهر یا رنگ اشاره کرد؛ به گونه‌ای که بجای استفاده از رنگ یا جوهر از طرح لوگو یا نوشته برجسته استفاده می‌شود که توسط تورفتگی‌ها و برجستگی‌ها بر روی کاغذ مشخص می‌شوند. از مهمترین کاربردهای این مهرها در دفاتر ثبت سند رسمی، دفترخانه‌ها، آموزشگاه‌ها و غیره می‌باشد.

انواع مهر وکالت

مهرهای وکالت به طور کلی به دو دسته مهر وکیل و مهر کارآموز وکالت تقسیم می‌شوند. هر کدام از این دو مهر در انواع مختلفی ساخته می‌شوند. مهمترین فاکتور در مهرهای وکالت کیفیت و امنیت آن است؛ به گونه‌ای که تمام کلمات در آن باید خوانا باشند و امکان جعل نیز بسیار کم باشد. معمولا، مهرهای ساده و قدیمی به راحتی جعل میشوند. که در ادامه به ویژگی‌های آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

مهر وکیل

مهر وکیل خود به 3 نوع مختلف مهر وکیل با لوگوی قوه قضائیه، مهر وکیل جیبی و مهر اتوماتیک بدون لوگو تقسیم می‌شود که هر کدام برای امر خاصی بکار می‌رود.

مهر وکیل با لوگوی قوه قضائیه: در این مهرها علاوه‌بر مشخصات وکیل پایه یک دادگستری، لوگوی مرجع قوه قضائیه نیز درج می‌شود. این مهر در انواع و طرح‌های مختلفی تولید می‌شود که اکثر وکلا از آن برای اعتبار بخشیدن به اسناد رسمی بهره می‌برند. عدم وجود این مهرها در اسناد به منزله عدم اعتبار آن تلقی می‌شود.

ساخت مهر وکالت جیبی: این مهرها شامل نام و نام خانوادگی، سمت و شماره پروانه می‌شوند. معمولا، به دلیل آنکه بسیاری از وکلا برای انجام کارهای اداری و قضایی مجبور به تردد در دادگاه‌ها هستند، یک مهر جیبی همیشه به همراه آن‌ها است. توجه داشته باشید که این مهرها بسیار مهم هستند و درصورت مفقود شدن و مورد سوءاستفاده قرار گرفتن توسط کلاهبرداران تمام اتهام‌ها متوجه وکلا خواهد بود. از این رو، در حفظ و نگهداری آن باید بسیار کوشا بود.

مهر وکیل اتوماتیک بدون لوگو: این مهرها به دلیل فضای بیشتری که دارند مورد توجه بسیاری از وکلا است. در این گونه مهرها می‌توان از فونت نستعلیق برای نوشتن مشخصات وکیل استفاده کرد. بهتر است فونت نستعلیق در سطر اول نوشته شود و از نوشتن آن در سطرهای بعدی خودداری کنید؛ چراکه موجب افت خوانایی می‌شود.

مهر وکالت کارآموز

کارآموز وکالت باید تمام مراحل آموزشی خود را زیر نظر وکیل سرپرست یا وکیل پایه یک دادگستری طی کند. پس از اینکه دوره‌های آموزشی او به تایید کانون وکلای دادگستری مرکزی رسید، می‌تواند فعالیت خود را آغاز کند. این وکلا قادرند در طول کارآموزی خود یک مهر معتبر برای خود داشته باشند. این مهرها در انواع و اندازه‌های مختلف تولید شده و تمام مشخصات وکیل کارآموز را داراست.

در این مهر نام و نام خانوادگی، شماره پرونده و ذکر کلمات کارآموز وکالت درج می‌شود. درج شدن کلمه “وکیل کارآموز” در این مهرها بسیار مهم بوده و باید به صورت خوانا نوشته شود. از این رو، باید هنگام سفارش به این موضوع مهم توجه کرد تا اسناد از اعتبار ساقط نشوند. معمولا، برای وکلای کارآموز مهرهای اتومات بدون لوگو توصیه می‌شود؛ چراکه دارای فضای بیشتری هستند و امکان درج اطلاعات اضفی در آن میسر است.

مهر کپی برابر اصل

در کنار مهر وکالت یک مهر دیگر به نام مهر کپی برابر اصل وجود دارد. این مهرها در سایزها و مدل‌های گوناگون طراحی و به وکلا تقدیم می‌شود. این مهرها زمانی استفاده می‌شوند که مشخص کند مشخصات سند به صورت کپی برابر اصل بوده و هیچ دخل و تصرفی در متون آن اعمال نگشته است. معمولا، برای اینکه اسناد جعل و تحریف نشوند تمام وکلا بایستی از این مهرها به همراه داشته باشند.

حرف آخر

در این مطلب شما را با اهمیت مهر وکالت آشنا کردیم. مهرهای وکلا تحت هیچ عنوان نباید جعل شوند؛ از این رو، توصیه می‌شود برای اعتبار بخشی بیشتر به اسناد از مهرهای برجسته و لیزری استفاده کنید. این مهرها در طرح‌های و مدل‌های مختلفی ساخته می‌شوند. شما می‌توانید این مهرها را در سایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین تولید مهر سفارش دهید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.