دسته‌بندی نشده

مهر چیست و چه کاربردی دارد؟

مهر چیست و چه کاربردی دارد؟

همانطور که می‌دانیم، مهر یکی از ابزارها و وسایلی است که از طریق ایجاد اثر بر روی کاغذ می‌تواند به مشخص کردن هویت یک سند یا مدرک یا هر گونه کاغذ دیگری کمک نماید. به این صورت که با انتقال جوهر بر روی کاغذ یا برجسته کردن کاغذ مورد نظر، اثری را روی آن باقی گذاشته و تمایزی را در آن ایجاد می‎کند. اما باید دانست تولید و ساخت مهر روش‌های گوناگونی دارد و باطبع می‌توان از ابزارهای گوناگون و مختلفی در زمینه‌ی ساخت مهر استفاده کرد که بسته به نیاز و امکانات ما استفاده از این ابزارها و روش‌های استفاده از آن‌ها نیز یقیناً متفاوت خواهند بود.

مهرها به چه دسته‌هایی تقسیم می‏شوند و انواع مختلف مهرها کدامند؟

مهرها انواع گوناگونی دارند. از جمله مهر برجسته، مهر لیزری، مهر ژلاتینی، لاک و مهر، مهر برنجی و گونه‏ های دیگری از مهرها که کاربردها و مشتریان خاص خود را دارند. اما دو دسته‌ی معمول و پرکاربرد مهرها شامل «مهر ساده» و «مهر اتوماتیک» می‏باشند که نمونه‌های این گونه مهرها را به وفور می‎توان در بازار یافت و بسته به نیاز سفارش داد. مهرهای ساده همان مهرهای ژلاتینی و مرسوم سنتی‌اند که نحوه‌ی ساخت آن‌ها نسبت به سایر انواع مهرها ساده‌تر است و هزینه‌ی کمتری را نیز باید بابت ساخت چنین مهرهایی از نوع ساده پرداخت نمود. اما مهرهای اتوماتیک نوع پیشرفته‌تر از مهرهای ساده‌اند که به دلیل سهولت و افزایش سرعت عمل طرفداران خاص خود را دارند و برای استفاده از این نوع مهرها باید هزینه‏ی بیشتری را پرداخت کرد و کیفیت این مهرها نیز بسته به نوع مهر انتخابی، متفاوت خواهد بود. لازم به ذکر است که مهرهای اتوماتیک خود شامل دسته‏ بندی‏های مختلفی می‏باشند.

برای ساخت یک مهر ساده به چه ابزارهایی نیاز داریم؟

روش‌های مختلفی برای ساخت مهر وجود دارد که بسته به نیازها و انتظاراتی که از خروجی و کیفیت نهایی کار مد نظر داریم، می‎توانیم از روش‌های ارزان قیمت و مقرون به صرفه استفاده کنیم یا سراغ روش‌های حرفه‌ای‎تر و پر هزینه‌تر نسبت به روش‎های ارزان قیمت برویم.

برای نمونه برای ساخت یک مهر ژلاتینی ساده شما به یک سری لوازم ابتدایی نیازمندید. از جمله دستگاه مهر ژلاتین، ژلاتین مخصوص مهر سازی  و مهر فوری، پرینتر لیزری (ترجیحاً رو میزی)، کاغذ کالک یا طلق شفاف یا همان ترنسپرنت، اسپری تونر یا همان اسپری پُر رنگ کننده و در نهایت حلّال مهر شور

باز هم تأکید می‏شود که روش‎های کم هزینه‌تر و به اصطلاح خانگی و ساده برای ساخت مهرهای ساده و ابتدایی وجود دارد، ولی با توجه به پارامترهای مختلف مانند ابزارهای مورد استفاده و زمان صرف شده خروجی نهایی کار شما متفاوت خواهد بود.

نحوه‌ی ساخت مهر با استفاده از ابزارهای فوق به چه شکل است؟

معمولاً در صورتی که از بسته‏ ها و پکیج‌های ساخت مهر استفاده کنید و آن‌ها را خریداری نمایید، به همراه این پکیج‌ها و بسته ‏ها معمولاً آموزش ساخت مهر نیز ارائه می‌شود که با توجه به بسته‌ی خریداری شده، راهنمایی جهت ساخت و ایجاد مهر با استفاده از بسته‌ی خریداری شده را به شما آموزش می‏دهد تا بتوانید در صورت عدم آشنایی با ساخت مهر، ساده‌تر اولین گام‏ها را در ساخت و تولید یک مهر ساده و ابتدایی بردارید. همچنین استفاده از مهرهای از پیش ساخته شده نیز روش دیگری برای کسانی است که تمایل به ساخت مهر برای خود دارند. در مهرهای از پیش ساخته شده شما می‎توانید با چیدمان دلخواه از حروفی که در اختیار شما قرار داده شده است، مهر دلخواه خودتان را ایجاد نمایید و از آن در کارهایتان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *