دسته‌بندی نشده

مهر ضد جعل نوری و نحوه استفاده از آن

مهر ضد جعل ، مهر نوری

آشنایی با مهر ضد جعل نوری و کاربردهای آن

تا به امروز همه‌ی ما با انواع مهرها سرکار داشته‌ایم و نمونه‌های گوناگونی از این مهرها را مشاهده کرده‌ایم. حتی اگر فرصت استفاده از این مهرها را به دست نیاورده‌ایم، بدون شک کاربردهای برخی از مهرهای موجود را در جاهای مختلف دیده‌ایم یا با آن‌ها آشنایی داریم. مهرهایی مثل مهرهای ژلاتینی و ساده، مهرهای ضد جعل، مهرهای اتوماتیک و بسیاری از گونه‌های دیگر مهر که امکان دارد هر کدام از این مهرها با عناوین مختلف دیگر در جاهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند و اسامی مختلفی را با خود یدک بکشند.

اما امروز قصدمان بر این است تا یکی از گونه‌های معروف مهرها، با نام مهر ضد جعل را به شما معرفی کنیم تا شما بتوانید بیشتر با مهر ضد جعل و کاربرد این نوع از مهرها آشنا شوید. مهر ضد جعل یکی از مهرهای شناخته شده در بازار مهر است که به بین مصرف کنندگان با نام‌های گوناگونی شناخته می‌شود. اما همانطور که از اسم این مهر به طور کامل مشخص است، یعنی «مهر ضد جعل»، می‌توان حدس زد که کار این مهر اعتبار بخشیدن به اسناد گوناگون، اعم از دولتی و سازمانی و… است و باعث می‌شود که جعل اسناد و مدارک گوناگون سخت‌تر شده و درجه‌ی اعتبار اسناد بالاتر رود.

از مهم‌ترین خاصیت‌ها و ویژگی‌های مهرهای ضد جعل که «مهر برجسته» یکی از انواع این گونه مهرها به شمار می‌رود؛ بی رنگ بودن آن است. به طوری که در این مهر اثری از جوهر و کارتریج و سایر مواد رنگی نخواهیم یافت و این موارد باعث بالا رفتن امنیت مهر ضد جعل یا همان مهر برجسته شده است. مهر برجسته که از انواع مهرهای ضد جعل محسوب می‌شود، با اثر گذاری به صورت فرو رفتگی و برجستگی‌هایی روی سطح کاغذ و سند، علاوه بر ایجاد ظاهری شکیل و حرفه‌ای، باعث سخت شدن مراحل جعل مهر و در نهایت جعل سند خواهد شد و به این صورت اعتبار اسناد را افزایش می‌دهد.

  • نام‌های دیگر مهر ضد جعل در بازار چیست و به چه اسامی‌ای بین مردم شناخته می‌شود؟

پیش‌تر هم به شما گفته شد که مهر ضد جعل به نام‌های گوناگونی بین مردم و در بازار شناخته می‌شود که از اسامی معروف می‌توان به مهر فلزی، مهر پِرسی، مهر فشاری، مهر سنگی، مهر نوری، مهر نامرئی، مهر برجسته و… اشاره نمود.

  • در چه مواردی می‌توان از مهر ضد جعل استفاده کرد و کاربردهای این مهر چیست؟

به طور معمول از مهرهای برجسته یا به اصطلاح مهرهای ضد جعل زمانی استفاده می‌شود که قصد بر اعتبار بخشیدن به یک سند یا کاغذ باشد و این کار با هدف دشوارتر شدن جعل کاغذ و اسناد مربوطه صورت می‌پذیرد. مانند استفاده از مهر ضد جعل برای ا سناد و مدارک رسمی، اوراق قرارداد، برگه‌های ضمانت و گارانتی و… برخی از نمونه‌های استفاده از این گونه مهرها می‌باشند.

  • مهرهای ضد جعل به چه میزان مطمئن هستند و امنیت دارند؟

از آنجا که روش‌های تولید و ساخت مهرهای ضد جعل در مقایسه با سایر مهرهایی که در بازار و بین عموم مردم وجود دارند، دشوارتر و پرهزینه‌تر می‌باشد و ابزارها و تجهزاتی که برای این کار نیاز است، به صورت عمومی در دسترس قرار ندارند یا با دشواری در دسترسند، به خودی خود امنیت بالاتری را در این گونه مهرها نسبت به مهرهای معمولی شاهدیم و میزان جعل در مهرهای ضد جعل را تا حد چشمگیری کاهش داده است.

  • مهر نوری یا مهر نامرئی چیست؟

باید به این نکته‌ی مهم مجدداً اشاره کرد که مهرهای ضد جعل گونه‌های مختلفی دارند که مهر نوری یا مهر نامرئی یکی از این گونه‌ها است. این نوع مهر در مقابل اشعه‌ی نور ماوراء بنفش پدیدار خواهد شد. به همین دلیل به این مهر، مهر نوری یا مهر نامرئی نیز گفته می‌شود. در این مهر از جوهر نامرئی استفاده شده است تا بدینوسیله افراد از طریق چشم غیر مسلح قادر به مشاهده‌ی این مهر و در نتیجه جعل آن نباشند.

  • مهر نوری ضد جعل چه ویژگی‌هایی دارد؟

همانطور که در بالا گفته شد، اوراق و اسنادی که با مهر ضد جعل نوری مهر شده باشند، در دستگاه کپی قابل تشخیص نخواهند بود و در نتیجه نمی‌توان این گونه مهرها را تکثیر کرد. جهت مشاهده‌ی این گونه از مهرها نیز تنها از طریق چراغ قوه و نور مخصوص یا همان نور ماوراء بنفش می‌توان استفاده کرد. در نتیجه فرد جاعل از وجود این مهر اطلاعی نخواهد داشت تا بخواهد در مرحله‌ی بعدی آن را جعل نماید و همین امر باعث شده که احتمال جعل مهر نوری تقریباً به صفر نزدیک شود. در ضمن استفاده از این مهر بسیار راحت است و در کنار این راحتی امنیت بالایی نیز فراهم نموده است. کما اینکه پر استفاده‌ترین مهر ضد جعل در بازار همان مهر برجسته است و بیشتر از سایر مهرهای ضد جعل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *