دسته‌بندی نشده

مهر اتوماتیک چیست و چه کاربردهایی دارد

مهر اتوماتیک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مهر فوری به طور کلی به دو دسته‌ی اصلی «مهر ساده» و «مهر اتوماتیک» تقسیم می‌شوند. مهر ساده همان مهرهای مرسوم ژلاتینی و سنتی‌اند که با استامپ مجزا سر و کار دارند. در مقابل همان‌طور که از نام «مهر اتوماتیک» مشخص است و از آن انتظار می‌رود، مهرهای اتوماتیک جهت سهولت هر چه بیشتر در انجام موارد کاری ایجاد شده‌اند. فارغ از اندکی تفاوت که باعث راحتی در به کارگیری این نوع مهرها می‌شود؛ مهرهای اتوماتیک در حقیقت دارای ساختاری مانند مهرهای ساده و معمولی که اصطلاحاً به مهر ژلاتینی معروفند، می‌باشند.

ساختار مهر اتوماتیک را می‌توان چنین تصور کرد که یک مهر ساده‌ی ژلاتینی درون پایه‌های اتوماتیک قرار بگیرد و باعث شود که مهر زدن که به روش قبل‌تر یا همان روش سنتی و با استفاده از استامپ انجام می‌شد، به کار ساده‌تر و لذت‌بخش‌تری بدل شود و همچنین بر سرعت‌عمل کار نیز بیافزاید.

از ویژگی‌های مهم و متمایز مهر اتوماتیک نسبت به مهرهای ژلاتینی ساده و قدیمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. در مهرهای اتوماتیک، برخلاف مهرهای ژلاتینی و ساده، دیگر خبری از استامپ مجزا نیست و درون مهرهای اتوماتیک، استامپ با قابلیت شارژ شدن؛ تعبیه شده است.
  2. به دلیل عدم نیاز به استامپ به صورت سنتی، طول عمر ژلاتین در مهرهای اتوماتیک تا چند برابر بالاتر است.
  3. نتیجه و کیفیت کار روی کاغذ در مهرهای اتوماتیک نسبت به مهرهای ساده‌ی ژلاتینی بالاتر است.
  4. سرعت عمل در کار کردن با مهرهای اتوماتیک در قیاس با مهرهای ژلاتینی ساده افزایش یافته است.
  5. مهرها با دسته‌های اتوماتیک نسبت به مهرهای ژلاتینی ساده، شکیل‌تر و تمیزترند.
  6. در مهرهای اتوماتیک جهت تغییر دادن رنگ کافی است که استامپ داخلی یا به اصطلاح پالت جوهری که درون مهر تعبیه شده، تعویض گردد که انجام این کار به سادگی امکان‌پذیر است.

مهر نوری (مهر لیزری)، نسل جدید مهرهای اتوماتیک

در آخر لازم به ذکر است که «مهرهای اتوماتیک نوری» نسل جدیدتر «مهرهای اتوماتیک ژلاتینی» محسوب می‌شوند که معمولاً مهرهای اتوماتیک نوری در نزد  عوام، با نام «مهر لیزری» نیز شناخته می‌شوند. در مهرهای نوری یا لیزری به جای استفاده از استامپ یا ژلاتین، از فوم مخصوصی استفاده می‌شود و طرح مورد نظر روی این فوم پیاده می‌گردد.

بهتر است بدانید که در مهرهای نوری یا همان لیزری، برای شارژ کردن مهر از جوهر مخصوص مهر نوری استفاده می‌شود و به مراتب شارژ کردن کارتریج یا همان مخزن مهر نسبت به مهرهای اتوماتیک ژلاتینی ساده‌تر است.

ویژگی مهمی که مهرهای لیزری نسبت به مهرهای اتوماتیک معمولی دارند، سایز کوچکتر و کیفیت بالاتر روی کاغذ و طول عمر بیشتر و به صرفه بودن است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *